Bose stópki dzieci z Laare w Kenii
Akcja "Ratujemy bose stópki dzieci z Laare w Kenii" jest autorską akcją Fundacji Asante.
Dzieci w Afryce chodzą głównie boso lub w sandałach, zamiast posadzek mają w domach piasek lub glinę, a to najlepsze miejsce do życia dla pchły piaskowej Tunga penetrans. Jest to najmniejsza ze znanych nam pcheł, której długość nie przekracza 1mm. Tungoza (chiggers, tungose) to choroba, którą powodują pchły piaskowe. Jej objawy budzą grozę. Gnijące części ciała, najczęściej stopy, ale też dłonie, powieki czy usta powodują niewyobrażalne cierpienia, a często kończą się śmiercią.
Samice tej pchły pasożytują na skórze człowieka, gdzie w wydrążonych przez siebie jamach składają jaja, powodując silne podrażnienie oraz swędzenie. Kiedy już pchła osiedli się w skórze człowieka, rośnie i rozmnaża się w bardzo szybkim tempie, żywiąc się krwią wysysaną ze skóry. Jeśli odpowiednio wcześnie nie podejmie się leczenia (a w warunkach skrajnej biedy jest to często niemożliwe lub bardzo utrudnione), dochodzi do infekcji – tungozy właśnie, która prowadzi do kolejnych powikłań – przez świąd, aż po owrzodzenie i gnicie poszczególnych części ciała (w pierwszej kolejności tych, gdzie swoje siedlisko znalazł pasożyt). Kobiety, matki zarabiają w polu ok. 100 szylingów dziennie (ok. 1 euro), buciki dziecięce kosztują ok. 500 szylingów (ok. 5 euro). Jeśli matka ma dylemat: kupić jedzenie czy buty dla swych dzieci – co wybiera?
Na czym polega nasza akcja "Ratujemy bose stópki dzieci z Laare" ?
Przez cały kalendarzowy rok zbieramy środki finansowe od darczyńców na zakup bucików. Koszt jednaj pary w przeliczeniu na złotówki, to kwota ok. 40 zł. Buty dzieciom z Laare kupujemy w okresie wakacji kiedy Joanna Kotwicka przebywa w Kenii i prowadzi warsztaty plastyczne z dziećmi. Buty kupowane są na miejscu w Afryce, w miejscowym sklepie. Kupując w Afryce, raz dajemy zatrudnienie miejscowej ludności przy produkcji tych butów a także sprzedawcy w sklepie. Dwa omijamy opłaty celne jakie musielibyśmy ponieść przy wysyłce bucików z Polski. I co najważniejsze, że za 40 zł w Polsce nie kupilibyśmy tak dobrych butów, w których dziecko będzie chodzić do szkoły aż do momentu jak z nich wyrośnie i przekaże je swojemu młodszemu rodzeństwu.
Jeżeli więc chcesz ufundować dziecku parę solidnych butów kliknij na WESPRZYJ NAS i przekaż swoją darowiznę. W opisie wpisz: " Na akcję bose stópki"
Koordynatorem akcji "Ratujemy bose stópki dzieci z Laare w Kenii" jest Joanna Kotwicka