MENU

Opublikowaliśmy sprawozdania za 2022 r

W dniu 10 lipca 2023 r. Fundacja Asante złożyła w bazie Narodowego Instytutu Wolności sprawozdania za rok 2022. Jest to obowiązek każdego podmiotu OPP.

Poniżej zamieszczamy pełne sprawozdania.

1. Wprowadzenie do sprawozdania finansowego fundacji za rok 2022

2. Bilens za rok 2022

3. Rachunek zysków i strat za rok 2022

4. Informacja dodatkowa za rok 2022

5. Sprawozdanie merytoryczne za rok 2022

W zakładnce O NAS - Sprawozdanie merytoryczne można znaleźć historię działalności Fundacji Asante jako OPP od roku 2013

O językach i przysłowiach w Kenii

Wakacje za pasem, dlatego tym razem wyruszamy w egzotyczną podróż szlakiem językowych ciekawostek. O specyfice języka, kulturze i tradycji Afryki opowie nasz gość specjalny - Joanna Kotwicka z Fundacji Asante. Emisja programu na antenie TVP w dniu 15.06.2023.

Zobacz program TVP Bydgoszcz "Języczek uwagi". - kliknij 

 

XII Edycja Akcji "KREDKI DLA AFRYKI"

Ważna informacja dla Nauczycieli...

Dom dla Nauczycieli w Kenii

Jest !  Pierwszy etap budowy domu dla nauczycieli w Kenii zakończony ! To było naprawdę ekspresowe tempo – 2 tygodnie ! Bez pomocy i zaangażowania wielu wspaniałych osób – nie udałoby się tego dokonać. Jak ważna to inicjatywa, pokazuje fakt, że od zeszłego roku, spośród 10 nauczycieli – zostało tylko 3. Pozostałych 7 zrezygnowało z pracy w tych trudnych warunkach i trzeba było szukać nowych osób. To nie jest łatwe zadanie.

DOM DLA NAUCZYCIELI W KENII

Począwszy od 12 października 2021 do 31 maja 2022 trwa na portalu zrzutka.pl publiczna zbiórka na nowy projekt Fundacji Asante "DOM DLA NAUCZYCIELI W KENI".

O zbiórce opowiada Joanna Kotwicka pomysłodawca projektu 

Link do  zrzutki : https://zrzutka.pl/m6duvs

Po 10 latach działania Fundacji Asante postanowiliśmy zorganizować wsparcie dedykowane nauczycielom ze szkoły w Ndumuru. Jest to więć w pewnym sensie kontynuacja naszego projektu SZKOŁA NA SAWANNIE. Ich sytuacja jest szczególna.. pochodzą z różnych stron Kenii, ponieważ w wiosce nie ma wykształconej kadry… Wynajmują pokoiki u społeczności lokalnej, bez wody, toalety, prądu. Pracują za minimalne wynagrodzenie (ok. 250 zł – miesięcznie). Pracują z dala od swojego domu i rodziny. Każdy nauczyciel który decyduje się na pracę w tych warunkach jest dla nas bohaterem. Bez nich, dzieci tak jak ich rodzice nie uczęszczałyby do szkoły… W ramach naszego projektu pragniemy zbudować 8 pokoi (12m2), które będą rodzajem internatu. Budynek będzie usytuowany obok szkoły, wykonają go miejscowi cieśle. Dom Nauczyciela sprawi, że nauczyciele zakorzenią się we wsi, będzie to ich miejsce do pracy i życia w czasie roku szkolnego.

Zakończona wzajemna współpraca

Informujemy, że z dniem 1 stycznia 2021 roku zaprzestaliśmy współpracy z Fundacją Help Furaha i projektem Furaha Center Meru. Do końca 1 kwartału 2021 roku dokonaliśmy wzajemnych, końcowych rozliczeń. Po tej dacie nasza umowa o współpracy przestała obowiązywać. Fundacja Asante posiada od wielu lat status Organizacji Pożytku Publicznego i pierwszą zasadą funkcjonowania naszej organizacji jest transparentność każdej podarowanej nam złotówki.

Współpraca z Muzeum Narodowym

Miło jest nam poinformować Państwa, że w dniu  8 czerwca 2021, w Szczecinie doszło do nawiązania współpracy pomiędzy Muzeum Narodowym w Szczecinie a Fundacją Asante.  Szczegóły współpracy omówili osobiście dyrektor Muzeum Pan Lech Karwowski i Prezes Fundacji Krzysztof A. Pijarowski.

Muzeum Narodowe w Szczecinie posiada największą w Polsce kolekcję Sztuki Afrykańskiej i jedną z najbardziej liczących się tego typu zbiorów w Europie. 

Pomoc dla Nudmuru

W ten trudny czas nie możemy inaczej zadbać o naszych podopiecznych w Ndumuru. Jedyną formą wsparcia jest przesłanie pieniędzy na najpilniejsze potrzeby. Dlatego uruchomiliśmy nasze środki, które były przeznaczone na wysyłkę paczek z pomocami dydaktycznymi w ramach akcji „Kredki dla Afryki” i przelaliśmy dziś 2.000 zł. Nie możemy teraz wysyłać darów, więc postanowiliśmy wysłać zebrane pieniądze. Sytuacja jest bardzo trudna. Ndumuru jak i wiele innych miejsc w Kenii jest wciąż zagrożonych plagą szarańczy. Do tego oczywiście dochodzi problem ogólnoświatowy związany z epidemią. Dzieci chciałyby już wrócić do szkoły, również dlatego, że dla wielu z nich to jedyna możliwość, aby w czasie przerwy lekcyjnej zjeść ciepły posiłek. Niestety tak jak i u nas mają teraz przerwę i nie mogą uczestniczyć w zajęciach. Są głodne dlatego przychodzą pod szkołę w nadziei, że kolejny dzień przyniesie dla nich zmianę o której marzą… Nie możemy w tej chwili planować wyjazdu (tak jak co roku od 10 lat), by tam na miejscu pomóc. Nie wiemy kiedy będzie to możliwe. Serce nam pęka, bo boimy się o ich los - pomimo naszych obecnych trudności – tam jest nieporównywalnie trudniej. 

«12»